Drukarka sieciowa w firmie – wygodne narzędzie kontroli druku

Drukarka sieciowa w firmie – wygodne narzędzie kontroli druku

Obecnie nawet niewielkie firmy wykorzystują korzyści płynące z pracy posiadanych komputerów w sieci. Jeśli zalety pracy w sieci są tak oczywiste, dlaczego firmowe drukarki nie miałby też z nią współpracować? Trudno sobie wyobrazić efektywne rozwiązania bez pracy drukarki w sieci. Stąd też już niemal powszechny trend w rozwiązaniach IT, wykorzystujący drukarki sieciowe w działalności biura.

Jednak wychodząc od samego początku rozważań na temat firmowych drukarek, wybierzmy najpierw taką, która spełni nasze oczekiwania i zaspokoi konkretne potrzeby w zakresie druku, a następnie pozwólmy wybranej drukarce pracować w sieci.

Drukarka atramentowa, igłowa, czy może laserowa?

To jaką drukarkę wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności i wielkości biura, a tym samym ilości i rodzaju wykonywanych wydruków. Tak więc biuro rachunkowe wybierze najprawdopodobniej monochromatyczną drukarkę laserową o formacie A4, z kolei biuro projektowe potrzebować będzie zapewne atramentowej drukarki wielkoformatowej.

Co charakteryzuje poszczególne rodzaje drukarek?

Drukarka atramentowa to rozwiązanie pozwalające uzyskiwać wysoką jakość drukowanych zdjęć. Tego typu drukarka to niższy koszt zakupu, mniejsze zużycie prądu oraz niższy, jednostkowy koszt wydruku w kolorze. Wadą tego rozwiązania jest natomiast słabsza jakość wydruków tekstowych, a także wolniejsze tempo drukowania oraz wyższy koszt wydruku jednej strony czarno – białej.

Obecnie jednak na rynku dostępna jest coraz szersza gama atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych, których tempo pracy jest całkiem zadowalające, a główną zaletą jest możliwość zapewnienia wygodnej pracy z poziomu wielu stanowisk połączonych w sieć komputerową. Tego typu urządzenia tradycyjnie pozwalają uzyskiwać kolorowe wydruki o bardzo dobrej jakości, jednak koszt eksploatacji urządzenia jest już nieco niższy.

Wybierając drukarkę atramentową warto pamiętać, by interesujący nas model posiadał możliwość korzystania z atramentu pigmentowego, który jest wyjątkowo odporny na działanie wilgoci i blaknięcie.

Drukarka igłowa to narzędzie zdecydowanie bardziej specjalistyczne, gdyż pozwala uzyskiwać szybki wydruk dużej ilości kopii, przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji. To optymalne rozwiązanie, gdy nie zależy nam na wysokiej jakości druku, a ważne jest tempo i wydajność pracy urządzenia.

Drukarka laserowa to z kolei szybkie tempo pracy, duża wydajność i niski jednostkowy koszt wydruku w przypadku wydruków czarno – białych. Jednak to rozwiązanie to zdecydowanie wyższy koszt zakupu i ogólnej eksploatacji urządzenia. W tym przypadku mamy do czynienia z wyższym zużyciem prądu oraz większymi rozmiarami drukarki.

Obecnie w sprzedaży dostępne są drukarki wykorzystujące w procesie drukowania klasyczny laser, oraz drukarki wyposażone w mechanizm wykorzystujący do naświetlenia obrazu na bębnie diody LED.  To drugie rozwiązanie wyróżnia porównywalna jakość drukowania dokumentów tekstowych i nieco gorsza jakość wydruku zdjęć. Warto mieć na uwadze ten fakt, wybierając drukarkę laserową.

Praca drukarki w sieci

Stałe połączenie drukarki z siecią lokalną oraz Internetem niesie ze sobą szereg korzyści. Biurowa drukarka może na przykład drukować w trybie automatycznym codzienne, poranne raporty i niezbędne zestawienia, a także najświeższe wiadomości i informacje z kraju i z zagranicy.

Większość dzisiejszych drukarek wyposażonych jest w kartę sieciową, która umożliwia przewodowe lub bezprzewodowe połączenie drukarki z siecią. Bezprzewodowe połączenie przez sieć WiFi, coraz bardziej powszechne i zdecydowanie bardziej wygodne, pozwala uniknąć plątaniny przewodów w biurze, a także drukować z dowolnego urządzenia mobilnego, także gdy jesteśmy w drodze do pracy, czy też na spotkanie.

Drukarka sieciowa to także doskonałe narzędzie kontroli drukowanych dokumentów oraz stanu technicznego urządzenia. Dostęp do tego typu danych jest zdalny i możliwy do uzyskania dla dowolnie wskazanych osób w firmie.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę wybierając drukarkę firmową?

Decydując o drukarce przeznaczonej do biura, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na wyświetlacz. Dzisiejsze urządzenia biurowe wyposażone są w wyświetlacze pozwalające kontrolować stan drukarki i postęp w wydruku, umożliwiają wygodne połączenie urządzenia z siecią bezprzewodową, a także obsługują wybrane aplikacje, w tym te dedykowane poczcie elektronicznej.

Przed wyborem drukarki zwróćmy także uwagę na dopuszczalne obciążenie urządzenia drukiem, np. w ujęciu miesięcznym, i skonfrontujmy tę informację z naszymi potrzebami w zakresie drukowania. Pozwoli to na właściwą i bezawaryjną eksploatację urządzenia oraz zaspokoi nasze potrzeby w zakresie realizacji wydruku.