Drukarki atramentowe – wady i zalety

Niższy koszt produkcji, a co za tym idzie zakupu, cicha praca oraz wysoka jakość wydruku to podstawowe zalety, którymi na tle laserowych odpowiedników wyróżniają się drukarki atramentowe. Czy to wszystkie plusy tego typu urządzeń? Zdecydowanie nie. Poznajmy resztę z nich i przyjrzyjmy się wadom, które drukarki atramentowe również posiadają.

Najtańsze drukarki, które zalegają na półkach w marketach wykorzystują do druku atrament, a konkretnie tusz. Wystrzeliwując niewielkie kropelki środka barwiącego np. na papier, tworzą obraz lub tekst. Powyższy sposób pracy wykorzystywany jest również przez profesjonalne urządzenia przemysłowe oraz drukarki wielofunkcyjne.

Wśród największych zalety drukarek atramentowych wyróżniamy przede wszystkim niski koszt produkcji, w związku z czym, cena samego urządzenia nie należy do najwyższych. Sprzęt atramentowy cechuje się stosunkowo cichą pracą, sporą wydajnością, niemałą ilością pamięci wewnętrznej oraz wysoką jakością druku, zarówno w czerni, jak i kolorze.

Niestety, każdy kij ma dwa końce. Drukarki atramentowe to również szereg słabszych stron, począwszy od wysokiego kosztu materiałów eksploatacyjnych, przez konieczność stosowania niestandardowego papieru by otrzymać maksymalną jakość, na sporej wadliwości części skończywszy.